DucTester 350x – täthetsprovning av ventilationskanaler

Täthetsprovare för ventilationskanaler

  • Färgkodade kanaler
  • Allt du behöver medföljer
  • Snabb montering och demontering

 68 950:-

Leveranstid: 5-10 arbetsdagar

Leveranstid: 5-10 arbetsdagar

Artikelnr: 3940 0350 Kategorier: , ,

DucTester 350x – täthetsprovning av ventilationskanaler

DucTester 350x används för täthetsprovning i ventilationskanaler och är designad för att stå stadigt och stabilt. För enkel åtkomst kan du montera din tryckmätare DM32X direkt på höljet. Denna kanaltestare kan användas i många olika typer av anläggningar – från det mest otäta till det allra tätaste.

Ingår i leverans

  • 1 fläkt (300-serien),
  • 1 tryckmätare DM32X
  • Pluggar för många olika flödesområden (storlek 74, 47, 29, 18, 11, 7, 3 plus en blankplugg)
  • 1 tillbehörssats för Europa (stor väska, reduceringar, fästelement etc).
  • 1 sats med slangar
  • 1 anslutningskanal (2 meter)

Inflöde: CFM l/sm³/h
Högsta flödeFria luften798376,61355,8
25 Pa719,8339,71222,9
Minsta flödeOmråde 102164,377,5279,1
Område 7428,113,347,7
Område 4712,55,921,2
Område 295,22,58,8
Område 182,21,03,7
Område 110,90,41,5
Område 070,30,140,51
Område 030,10,040,17
Mått35,5 x 32 x 37 cm
Vikt6,3 kg
Flödesnoggrannhet+/-3% ISO 17025 ackrediterat kalibreringsbevis finns
StrömförsörjningIn: 120V/60Hz, 240V/50Hz, eller 110V/50Hz
Ut: 48V DC/ 3,31A
Uteffekt0,213 hk, 159 W
Högsta kalibreringsintervall för fläktVart femte år eller oftare beroende på standard
Digital mätenhetDM32X
Det finns inga givare till denna artikel.
Icon
Broschyr retrotec DucTester 350x - svensk

Skriv din fråga i det här fältet.

Liknande produkter

Ta kontakt med oss om du inte hittar vad du söker: 031-704 10 70